„Az idei, második alkalommal megszervezett verseny szeptemberben indult, és a versenyzőket olyan jól meghatározott kritériumok alapján hívták meg, mint az előzetes tapasztalat vagy épp a korábbi megmérettetéseken való részvétel és az azokon elért eredmények. Mivel tavaly a 4., három éve pedig 3. lettem egy finnországi versenyen, ezért én is helyet kaptam az idei mezőnyben. Azt kell mondanom, hogy jelenleg ez az egyedüli komoly megmérettetés a szakmában, hiszen ez tényleg a realitásra és egy nagyon szigorú szabályrendszerre alapul” – fejtette ki a Szatmár.ro megkeresésére a fiatal, ám annál tehetségesebb látványtervező, s hogy mennyire igaza van, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a 48 fős kezdőmezőnyből mostanra 20-an le is morzsolódtak.
Csaba elárulta, a versenyre beküldött projektek helyszíneként a Dubajban található Burdzs al-Arab, azaz az Arabok tornya nevű luxusszállodát jelölték ki, azaz minden versenyző ezen épület köré kellett felépítse a tűzijátékát, illetve kötelező módon három, a szervezők által megadott zeneszámot is használni kellett. Ami konkrétan a Csaba által készített munkát illeti, egy 14 perces projektről van szó, mely 65 lövési pozícióval operál, összeállítása pedig nem kevesebb mint két hónapot vett igénybe.
Mint megtudtuk, a Romániát egyedüliként képviselő Csabának nem teljesen ismeretlen a mezőny, hiszen sok névvel már a korábbi versenyek folyamán is találkozott. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy e téren mindenképp érdemes különbséget tenni azon tervezők között, akik csak a képernyőn láthatják munkájuk eredményét, és azok között, akiknek terveiből tényleges tűzijáték is születik. Sokan olyan irreális munkákkal jelentkeztek a versenybe, melyeket a való életben semmiképp sem lehetne kivitelezni, épp ezért ők hamar ki is estek a rostából. A szatmári versenyzőnek az elmúlt években szerzett tapasztalatok nagy hasznára voltak, hiszen pontosan tudja, hol a határ a még megoldható és a már irreális kategóriába eső tervek között, sőt az ő munkáját az elsőtől az utolsó pillanatig bármikor meg lehetne valósítani.
Az olasz, holland, francia, finn, dán, német, Fülöp-szigeteki és mexikói pirotechnikusokat is megmozgató verseny eredményhirdetése egyébként február 7-én lesz, a beküldött tűzijáték-szimulációkat pedig egy tizenkét fős zsűri fogja értékelni. A megugrandó lécet minden bizonnyal igazán magasra tették, hiszen az ítészek között a világ legjobb pirotecnikusai foglalnak helyet. Lássuk hát, milyen fényparádéval indult a versenyben Kotán Csaba.